Apple I

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
Apple I
Výrobce Apple Computer
Typ Osobní počítač
Uvedení Duben, 1976
CPU MOS 6502
RAM 4 KB standardní
rozšířená na 8 KB
nebo 48 KB pomocí rozšířené karty
Grafika 40×24

Vznik[editovat]

Jobs nabídl počítačovému obchodu The Byte Shop dodání počítačů. Paul Terrell objednal 50 kusů za cenu 500 dolarů za každý doručený kus. Jobs objednal součastky z Cramer Electronics, aby mohl sestavit Apple I. Stevové, a jejich malá pracovní skupina, strávili den a noc sestavováním a testováním počítačů, aby mohli počítače doručit Terrelovi včas pro zaplacení dodavatelům.


Historie[editovat]

Apple I. je první osobní počítač, který ve firmě Apple Computer vznikl. Celý jej s pomocí tužky papíru navrhl Steve Wozniak. Apple I. byl představen v dubnu roku 1976 na výstavě (Homebrew Computer Club) ve městě Los Altos v Kalifornii v USA. Bylo vyrobeno asi dvě stě těchto počítačů, do dnešní doby se jich dochovalo přibližně padesát.

Výběr procesoru[editovat]

Wozniak použil čip 6502, protože stál 20 dolarů.

Hardware[editovat]

Počítače se prodávaly jako stavebnice, postavené na mikroprocesoru MOS Technology 6502, který byl taktovaný na frekvenci 1MHz. Kapacita operační paměti činila v základní sestavě 4 kB, kterou bylo možné rozšířit na 8 kB. Další možné rozšíření mohlo být provedeno pomocí rozšiřující karty a velikost operační paměti dosahovala až 48 kB. Apple I také zahrnoval samonaváděcí programový kód na ROM (paměť určená pouze pro čtení), který zjednodušoval uvedení do chodu.

Grafické promítnutí bylo prováděno pomocí obvyklého televizního modulátoru. Nebyly to displeje, které známe u pozdějších strojů, ale text byl zobrazován velmi pomalu, v 60 znacích za sekundu. Avšak toto bylo stále rychlejší, než tehdejší dálnopis. Video ovladač počítače Apple I. zobrazoval textový režim 40 znaků na 24 řádcích v textu a znázorňoval jen velká písmena. Možnost ukládání dat byla realizována skrze kazetové rozhraní počítače, pro načítání a ukládání programů v rychlosti 1200 bit/s.

Použití[editovat]

Apple I. byl stavebnice, zákazník si musel vše spájet a sestavit. Později v Apple Computer přidali ještě dřevěnou skřínku, napájecí zdroj, klávesnici, displej.

Odkazy[editovat]

Literatura[editovat]

  • ČADA, Ondřej: Apple Macintosh, Praha 1992, s. 20.

Externí odkazy[editovat]