Macintosh

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání

První masově prodávaný počítač s grafickým uživatelským prostředím a ovládáný myší byl Macintosh.

Historie[editovat]

1979–1982[editovat]

Mike Markkula navrhoval Jefu Raskinovi, aby vymyslel herní automat s cenou 400 dolarů. Ten ale nabídl svoji vizi lidového počítače za 1 000 dolarů. V září 1979 byl projekt spuštěn pod kódovým označením Annie. Raskinovi se jméno nelíbilo a tak jej změnil na Macintosh, podle odrůdy svého oblíbeného jablka.

Projekt vedl Jef Raskin a jeho kolegou byl Brian Howard, oba již spolupracovali ve firmě Bannister and Crun. Na doporučení Billa Atkinsona byl najat ještě Burrell Smith, který pracoval u společnosti jako servisní technik.

Prosincová návštěva vývojové laboratoře Xerox PARC přinesla nový směr dalšího vývoje v Applu. Původní plány byly zapomenuty, operační systém bude založen na bitmapové grafice a ovládán myší. V lednu 1980 Smith postavil první prototyp Macintoshe na desce Apple II – měl procesor Motorola 6809E, 64 kB RAM a monitor 256 × 256 pixelů.

Na začátku roku se objevila hrozba zrušení projektu Macintosh. Rasin ale přemluvil Markkulu a vývoj dále pokračoval. Novou posilou byl Marc LeBrun. Měl psát software, ale jeho zájmy byly zaměřeny jiným směrem a tak jej v září nahradil Bud Tribble. Pátá v týmu se stala Joanna Hoffmanová, která se starala o dokumentaci. Na podzim roku 1980 se připravovala další velká reorganizace v Applu. Opět hrozilo ukončení. Jef znovu uprosil ředitele Mike Scotta a Mike Markkulu. Chtěl více času. Dostal tři měsíce na to, aby ukázal nějaké výsledky práce.

1982–1984[editovat]