Apple: Porovnání verzí

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
(Obohacena historie a drobné úpravy)
m (Editace uživatele „89.102.124.84“ (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je „Mareios“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 4. 2. 2020, 20:46

Tento článek pojednává o firmě Apple Inc.. Další významy jsou uvedeny v článku Apple (rozcestník).
Apple Inc.
Logo
Založeno 1. dubna 1976
Zakladatel Steven Paul Jobs
Stephen Wozniak
Ronald Gerald Wayne
Sídlo Cupertino, Kalifornie, USA
Klíčoví lidé Timothy D. Cook  CEO, Jonathan Ive, Eddy Cue, Craig Federighi, Phillip W. Shiller
Rozsah působení celý svět
Vyráběné produkty Mac OS, OS X, iOS, Macintosh, iPad, iPod, iPhone
Počet zaměstnanců 80 000 (2013)
Oficiální web www.apple.com

Americká společnost Apple Inc. (do roku 2007 používající název Apple Computer Inc.) sídlí ve městě Cupertino ve státě Kalifornie. Firma byla založena v roce 1976 a specializuje na úzké propojení hardware a software. Jejich nejznámějšími produkty jsou: počítač Mac, MP3 přehrávač iPod, chytrý telefon iPhone a tablet iPad.

Počítače Apple jsou dodávány s již instalovaným operačním systémem OS X, dotyková zařízení pohání operačním systémem iOS, který vychází z OS X. Nejrozšířenějším softwarem je program iTunes. Slouží jako multimediální knihovna s přehrávačem, správce zařízení (iPod, iPhone,iPad) a obchod s hudbou, video a nebo aplikacemi. Mezi další aplikace od firmy Apple se řadí kancelářský balík iWork a sada na vytváření hudby, fotek a videí iLife.

Apple ale také vyvíjí a zavádí produkty v jiných oblastech. Dlouhodobě je úspěšná řada multimediálních přehrávačů iPod, který se stal s více než 100 miliony prodanými kusy[1] nejprodávanějším MP3 přehrávačem na světě. V lednu 2007 Apple představil mobilní telefon iPhone a roku 2010 tablet iPad.

Historie[editovat]

Začátky[editovat]

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Gerald Wayne v roce 1976 založili firmu Apple v garáži rodičů v městské části San José v Cupertinu (v oblasti později nazývané Silicon Valley).[2] Pro získání počátečního kapitálu Jobs prodal svůj mikrobus Volkswagen a Wozniak svou programovatelnou kalkulačku. Tímto obdrželi 1 350 dolarů, za což si pořídili čipy typu 6502 firmy MOS Technology po 20 dolarech za kus.[2] Modelu Apple I bylo vyrobeno 100 kusů, a to ručně.[2] Do dnešní doby se dochovalo přibližně 50 kusů.

První osobní počítače[editovat]

Počítač Apple II, jehož prototyp byl představen v dubnu 1977 na prvním veletrhu West Coast Computer Faire, vzbudil pozornost jako jeden z prvních kroků k osobním počítačům. Tento model byl komerčně velmi úspěšný – prodalo se ho několik milionů a prodával se až do 80. let, pozdější varianty Apple II (např. Apple IIGS) se na školách používaly až do počátku 90. let. Následující model Apple III poškodil Jobs svou tvrdohlavostí – nechtěl v něm mít ventilátor a zakázal měnit podobu a velikost skříně; počítač byl velmi poruchový. Další týmy ale pracovaly na modelu Apple Lisa, uvedeném na trh v lednu 1983. Šlo ve své době o špičkově vybavený počítač, ale kvůli vysoké ceně (9 995 dolarů) neúspěšný.

Technologický i komerční průlom v oboru osobních počítačů (jak v hardware, tak v software) představoval Macintosh. První model pod tímto označením, které Apple pro své počítače používá (ve zkrácené formě) dodnes, byl uveden na trh v lednu 1984. Po jedinečném představení produktu v cupertinské budově Flint Center of the Performing Art následovaly vysoké prodeje. Ty ale netrvaly dlouho. Macintosh byl revoluční hlavně tím, že přinesl uživatelské grafické rozhraní běžným lidem. GUI už obsahovala Lisa a jiné osobní počítače, jenže normální člověk si je s těží zakoupil. V roce 1983 vstoupila Lisa na trh s cenou 9 995 dolarů. Macintosh sice byl téměř čtyřikrát levnější (stál 2 500 dolarů v roce 1984), ale i tak byl považován za předražený. Měl problémy se zahříváním a neobsahoval pevný disk. Ten byl nahrazen 125K RAM. Po vyhození Steva Jobse se Apple snažil postupně Macintosh vylepšovat a zrodilo se několik verzí Macintoshe.

90. léta[editovat]

V devadesátých letech se začíná rozvíjet nový typ počítače - notebook - a Apple přichází se svými PowerBooky (100, 140, 160, 500, aj.). Tyto notebooky byly prodávány až do roku 2006, kdy byly nahrazeny MacBooky s novějšími procesory od Intelu.

Apple v druhé polovině 90. let kupuje společnost NeXT a s ní přichází i Jobs, který má za úkol udržet upadající společnost na nohou a pokusit se ji katapultovat na nejvyšší pozice v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. Steve Jobs přichází do Applu se svým plánem, jak toho dosáhnout. Radikálně omezí produktovou řadu. Zahodí všechny pro něho "zbytečné" verze počítačů a ostatních zařízení, aby dal společnosti směr. Při společném setkání zaměstnanců nakreslil Jobs na tabuli čtyři kvadranty - běžný uživatel, profesionál a laptop, stolní počítač. Tato strategie se v podobné formě drží do dnes.

2001 - 2007[editovat]

Říjen roku 2001 se výrazně zapsal do historie firmy Apple. Byl představen digitální přehrávač hudby iPod. Apple vstoupil na trh s MP3 přehrávači se zařízením o kapacitě 5/10/20 gigabajtů. iPod měl být, podle Applu, kompromisem mezi velikostí a kapacitou úložiště.

2007 až současnost[editovat]

V roce 2007 se firma přejmenovala z Apple Computers Inc. na Apple Inc., protože její portfolio již dávno netvoří pouze počítače, ale také multimediální služby a produkty.

25. srpna 2011 oznámil Steve Jobs svoji rezignaci na post CEO společnosti Apple. Za svého nástupce vybral Tima Cooka.[3][4]


Produkty[editovat]

Macintosh[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku Macintosh.

Macintosh je označení rodiny osobních počítačů a jméno pochází od odrůdy jablka. Jef Raskin zpočátku vedl vývojový tým, který používal toto označení. Později jej z druhořadého projektu odstranil Steve Jobs. Uvedení Macintoshe na trh v lednu 1984 doprovázela slavná televizní reklama parafrázující román 1984.

MacBook[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku MacBook.

MacBook je název výrobní řady přenosných počítačů. Původní iBook byl nahrazen první verzí MacBooku 16. května 2006. Zatímco již historické iBooky používaly procesory PowerPC od firmy IBM, MacBook má procesor značky Intel. První verze obsahovala chipset Intel 945GM, procesor Intel Core Duo a integrovanou grafickou kartu Intel GMA950. Později MacBook dostal novější procesory Intel Core 2 Duo, chipset Intel GM965 a grafické kartě Intel X3100. Nejnovější varianta používá integrovanou grafickou kartu a čipovou sadu nVidia GeForce 9400M.

MacBook Pro[editovat]

Soubor:MacBook Pro.jpg
Starší model MacBooku Pro
Podrobnější informace naleznete v článku MacBook Pro.

MacBook Pro je notebook s procesorem Intel Core i5/i7. Jeho předchůdcem byl PowerBook využívající procesor IBM PowerPC. Jde o dražší a výkonnější variantu MacBooku. Výkonnostní rozdíl mezi modely MacBook a MacBook Pro je především v grafické kartě, která je u MacBooku Pro dedikovaná, postavená na čipech AMD a má vlastní RAM, momentálně Radeon HD6490/HD6750 – neplatí u 13palcové varianty, která používá integrovanou grafickou kartu, která je momentálně typu Intel HD4000. Rozdíl ve vzhledu se týká především toho, že řada Pro má šasi z jednoho kusu hliníku, zatímco klasický MacBook má šasi z jednoho kusu polykarbonátového bílého plastu.

MacBook Pro je vybaven podsvícením klávesnice, které se aktivuje automaticky při poklesu intenzity světla. Dále se liší ve výbavě a velikosti displejů. Zatímco MacBook má velikost jen 13,3", MacBook Pro se vyrábí ve velikostech 13", 15", 17" se již nevyrábí. Procesory Intel jsou u tohoto počítače taktovány až do rychlosti 2,3 GHz. U řady Pro také naleznete slot na ExpressCard (s výjimkou 13" verze) a port FireWire 800. Stejně jako další počítače Apple obsahující monitor má MacBook Pro vestavěnou kameru FaceTime, ta má u MacBooku Pro rozlišení 1,3 Mpix. Pro připojení k síti slouží Ethernet s rychlostí 1 Gbit/s a Wifi 802.11n draft, k bezdrátovému připojení periferií pak Bluetooth 2.1+EDR a k ovládání multimédií dálkové ovládání Apple Remote.

iMac[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku iMac.

iMac je počítač označován jako „all in one“, v překladu „vše v jednom“ – v tomto případě především monitor a počítač. Prvním modelem iMacu v roce 1998 zahájil Apple návrat mezi významné značky. iMac byl prvním produktem Applu s názvem uvozeným písmenem „i“. V případě iMacu bylo zkratkou pro Internet, na který se tento počítač zaměřoval.

Mac mini[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku Mac mini.

Nejlevnější počítač Mac mini.

Mac Pro[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku Mac Pro.

Profesionálům z oblasti multimedií a tiskové produkce je určen Mac Pro.

iPod[editovat]

Soubor:IPod family.png
Produktová řada iPod
Podrobnější informace naleznete v článku iPod.

iPod je multimediální přehrávač. Tento název se užívá pro celou rodinu přenosných MP3 přehrávačů od Apple. Název iPod také dlouho používal nejvyspělejší „klasický“ iPod, který dostal později přízvisko Classic. iPody mají jednoduché uživatelské rozhraní, které se ovládá pomocí dotykového kolečka (tzv. click wheel). Výjimkou je model iPod touch, který se ovládá pomocí velkého dotykového displeje, podobně jako mobilní telefon iPhone.

iPhone[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku iPhone.

iPhone je produkt, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu s fotoaparátem, multimediálního přehrávače (iPod) a zařízení pro mobilní komunikaci s internetem. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje, virtuální klávesnice a gest.

iPad[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku iPad.

Tablet iPad je produkt spojující multimediální přehrávač iPod touch s plnohodnotným osobním počítačem, jeho cesta je někde mezi těmito stroji. Definoval novou kategorii technologií, zaznamenal obrovský komerční úspěch a vyřadil ze hry netbooky.

OS X[editovat]

Podrobnější informace naleznete v článku OS X.

OS X je operační systém pro počítače Macintosh. První verze Mac OS X v 10.0 byla vydána 24. března 2001. Vznikl jako kombinace několika různých technologií. Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního unixového jádra XNU (anglicky XNU's Not Unix) spolu s množstvím BSD, GNU a dalších open source nástrojů. Nad jádrem je množina knihoven, služeb a technologií, které jsou přejaty většinou z NeXTSTEPu a předchozího operačního systému Mac OS.[5]

Grafické uživatelské rozhraní se jmenuje Aqua a bylo vyvinuto společností Apple.[6] Upravenou verzi Mac OS X pojmenovanou iOS využívá mobilní telefon Apple iPhone, multimediální kapesní přehrávač iPod touch a tablet iPad.

Další produkty[editovat]

Související články[editovat]

  • Steve Jobs
  • Piráti ze Silicon Valley – film o rivalitě firem Apple a Microsoft

Reference[editovat]

  1. REARDON, Marguerite. Apple ships 100 millionth iPod [online]. CNet, April 9, 2007, [cit. 2009-02-22]. Dostupné online.  
  2. 2,0 2,1 2,2 NAUMANN, Friedrich. Dějiny informatiky: od abaku k internetu. Praha : Academia, 2009. 424 s. ISBN 978-80-200-1730-7. Kapitola Trpaslík proti obrovi, s. 283–307.  
  3. NOVÁČEK, Ondřej. Apple se otřásl: Steve Jobs končí. ČT24 [online]. 25. 8. 2011 [cit. 25. 8. 2011]. Dostupné online.  
  4. VEČEŘA, Zdeněk. Peklo zamrzlo: Steve Jobs opustil pozici šéfa Applu. Živě.cz [online]. 25. 8. 2011 [cit. 25. 8. 2011]. Dostupné online.  
  5. SINGH, Amit. Architecture of Mac OS X [online]. [cit. 2006-04-07]. (What is Mac OS X?.) Dostupné online.  
  6. Think Secret – January 2000 [online]. Think Secret, [cit. 2006-12-20]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat]