Apple Store

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
Apple Store - New York 5th Avenue

Apple Store (Apple Retail Store) jsou obchody provozované přímo společností Apple. Nabízejí hardware a software jak vlastní, tak i třetích stran. Jsou zřizovány na nejlepších adresách v dané lokalitě. V obchodech najdete i místo pro řešení technických či jiných problémů s výrobky Apple, které je jednotně nazýváno Genius bar, je pro všechny zdarma a je to typický znak všech Apple Storů. V České republice se s žádným Apple storem zatím nesetkáme, výrobky Apple jsou prodávány například skrze tzv. Apple Premium Resselers (APR).


Umístění[editovat]

Obchody Apple Store jsou často umístěny přímo v nákupních centrech nebo v jejich blízkosti. Existuje však i několik Apple Storů, které můžeme nazvat „vlajkovými loděmi“ mezi těmito obchody. Vynikají hlavně svým umístěním, většími prostory a charakteristickými designovými prvky. Tyto obchody můžeme najít ve městech Amsterdam, Barcelona, Peking, Boston, Chicago, Frankfurt nad Mohanem, Hamburk, Hong Kong, Houston, Londýn, Montreal, Mnichov, New York, Osaka, Paříž, San Francisco, Šanghaj, Sydney, Tokyo a Turín. Největší Apple Store na světě je potom v Amsterdamu na náměstí Leidseplein. Vůbec první Apple store v Evropě můžeme najít v Londýně. Byl otevřen v listopadu 2004 a s 60 000 000 £ ročně je nejziskovějším obchodem Londýna s největším objemem prodejů na metr čvereční.

Země[editovat]
Apple Store - Hong Kong IFC mall
Apple Store - Opéra Paris
Země První obchod Celkem obchodů
USA 19. května 2001 254
Velká Británie 20. listopadu 2004 37
Kanada 21. května 2005 29
Austrálie 19. června 2008 21
Francie 19. listopadu 2009 16
Itálie 31. března 2007 14
Německo 19. prosince 2008 13
Španělsko 4. září 2010 10
Čína 19. června 2008 10
Japonsko 30. listopadu 2003 7
Švýcarsko 25. září 2008 3
Čína, Hong Kong 24. září 2011 3
Švédsko 15. září 2012 2
Nizozemsko 3. března 2012 2
Brazílie 15. února 2014 1
Turecko 5. dubna 2014 1
Design[editovat]

Apple Store - Honkong IFC Mall (typické spirálové schodiště)

Apple získal i mnoho architektonických ocenění, především za obchod ležící v New Yorku v centru Manhattonu na 5th Avenue, který navrhl designér Bohlin Cywinski Jackson. Skleněná kostka byla nejdříve složena z 90 jednotlivých skleněných desek, ale na přání Steva Jobse byly vyměněny pouze za 15 obrovských skleněných plátů, aby obchod zdůrazňoval jednoduchost a čistotu. Bohlin Cywinski Jackson pracoval i na stavbě skleněného schodiště, které můžeme najít v několika Apple Storech. Jejich cílem je zaujmout zákazníka a přilákat ho i do vyšších pater některých více poschodových obchodů. V roce 2002 získal Apple dokonce designový patent na tyto schodištěGenius Bar[editovat]

Nedílnou součástí každého obchodu Apple Store je takzvaný Genius Bar. V obchodech je vyhrazené místo připomínající klasický bar, kde zákazníci mohou reklamovat zboží nebo vyhledat technickou pomoc.

Historie[editovat]

Spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Jobs, se vrátil do společnosti jako prozatímní CEO v roce 1997. Podle Jobsova životopisce Waltera Isaacsona, začal Jobs koordinovat kampaň na pomoc prodeje tím, že zlepšoval maloobchodní prezentaci výrobků Macintosh. I když představení nových produktů na trh, jako např. iMac, PowerBook G3 a online obchod, probíhalo pod dohledem Jobse, tak pro Apple byly stále objemy prodejů ze supermarketů a obchodů s elektronikou největší položkou.

Problém byl v tom, že prodavači většinou neměli dostatečné znalosti či schopnosti přiblížit zákazníkovi specifický charakter zboží značky Apple. V té době ostatní počítače byly v podstatě generické, kdežto počítače Apple měly řadu specifických inovativních vlastností a byly také dražší. Tato situace byla Jobsovi proti srsti, nechtěl, aby iMac ležel na regále vedle Dellů a Compaqů a o jejich odlišnostech referoval neinformovaný prodavač. Také se nechtěl vzdát kontroly nad tím, jaký bude celkový dojem zákazníka při koupi výrobků Apple.

Jobsův první impulz do maloobchodního prodeje byla studie soběstačných obchodů, tzv. „obchodu v obchodě“ – ang. „store withing a store“ pro 34 míst v Japonsku. Tyto místa byly navrženy společností Eight Inc., která se mimo jiné podílela na designování Apple MacWorld. Na konceptu „obchodu v obchodě“ začal Apple spolupracovat s maloobchodním prodejcem spotřební elektroniky CompUSA. To znamenalo, že přibližně 15 % místa v každém obchodě bude vyčleněno pro Mac hardware a software (včetně ne-applových produktů) a také zde bude na částečný úvazek zaměstnán školený Apple prodejce.

V roce 1999 Jobs začal hledat schopné řídící pracovníky, a proto osobně rekrutoval Millarda Drexlera. Ten byl generálním ředitelem Gap Inc., kde se mu podařilo proměnit kdysi všední značku v ikonu americké ležérní módy. A zároveň to byl jeden z mála lidí, kteří byli v otázkách designu, image a tužeb zákazníků stejně úspěšní jako Jobs. Drexler dal Jobsovi radu, aby tajně vybudoval prototyp firemního obchodu blízko sídla Applu, kompletně jej zařídit a pohybovat se v něm, dokud se nebude cítit dobře. V roce 2000 se Jobsův tým rozrostl o další klíčovou osobu s vášní pro design.

Dne 15. května 2001 se konala tisková konference v Tysons Corner Center ohledně otevření prvního Apple Store. První dva Apple Store byly otevřeny ve stejný den, a to dne 19. května 2001. Jeden v Tysons Corner ve Virginii a druhý v Glendale, v Kalifornii.