Dan Kottke

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání

Daniel Kottke (*1954) se s Jobsem seznámil během studia na vysoké škole v Reedu. Spojil je zájem o východní spiritualitu, což byl také důvod, proč se oba dva rozhodli v roce 1974 vydat na duchovní pouť do Indie. Zde měl Kottke možnost poznat lepší stránku Jobsovy osobnosti. Když mu totiž na cestě ukradli spacák i se všemi penězi, Steve mu přenechal téměř všechny svoje finance, aby měl na zpáteční jízdenku i jídlo.

Kottke měl v Applu zaměstnanecké číslo 12, ale ve skutečnosti patřil mezi úplně první Jobsovy spolupracovníky. V roce 1976 totiž společně s Jobsem, Wozniakem a Elizabeth Holmesovou sestavovali prvních padesát základních desek počítače Apple I v garáži Jobsových rodičů, které si objednal Byte Shop. Na historicky prvním veletrhu osobních počítačů v Atlantic City prezentoval Apple I. Wozniak se totiž raději než komunikaci se zákazníky věnoval práci na dalším prototypu a Jobs trávil čas zkoumáním konkurenčních výrobků.

Následujících osm let Kottke pracoval ve firmě na Apple II a Macintoshi, ale jeho přátelství s Jobsem skončilo na počátku 80. let, když byl při rozdělování zaměstnaneckých akcií společnosti opomenut.