Chris Espinoza

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
Chris Espinosa
Povolání programátor, manažer vývojového týmu

Chris Espinosa je manažerem vývojového týmu Apple Xcode, ale také nejdéle sloužícím zaměstnancem Applu, kde pracoval celý svůj život, s výjimkou krátkého studijního výletu do Kalifornské univerzity v Berkeley. Byl jedním z několika málo klíčových lidí, kteří stáli u zrodu firmy. Do začínající společnosti nastoupil v roce 1976, když mu bylo pouhých čtrnáct let. V té době studoval na střední škole. Když Michael Scott rozdával zaměstnanecká čísla, byl Chris Espinosa právě ve škole. Dorazil později a dostal číslo 8. Společnost Apple si Chrise udržela dodnes, díky jeho talentu.

Pracoval na programech v BASICu v garáži Jobsových rodičů. Steve Jobs přesvědčil Espinosu, aby opustil Berkeley v roce 1981 s tím, že studovat může vždycky, ale šance podílet se na vývoji Macintoshe se už nikdy znovu opakovat nebude. Svoji kariéru začal v publikačním oddělení Apple.

Steve Jobs tvrdil, že Chris Espinosa nemá nárok na akcie Apple, které by získal jako zaměstnanec před tím, než Apple šel na burzu. Steve Wozniak mu nabídl 2000 akcií za zvýhodněnou cenu (stejně jako dalším zaměstnancům) o kterých se domníval, že jsou podhodnoceni. Plán dostal pak jméno „WozPlan“.

Espinosa pracoval na různých pozicích uvnitř Apple, v oddělení podpory vývojářů a podílel se na všech zásadních projektech, jako byl Mac OS, A/UX, Hypercard, Taligent, Kaleida Labs, ApleScript a Mac OS X.

Po dobu deset let v kalifornské společnosti pracovala i Chrisova matka, která působila ve výukovém programu zaměřeném na práci s textovým editorem.