BeOS

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání

Operační systém BeOS byl vyvinut firmou Be Inc., pro svůj běh vyžadoval počítač BeBox. BeOS byl postaven pro práci s multimédii, dokázal plně využít výkon více procesorů (symetrický multiprocessing).

Design[editovat]

Souborový systém BFS byl 64bitový, aplikační rozhraní bylo napsáno v C++ a bylo kompatibilní s POSIXem. Pro příkazovou řádku bylo možné použít Bash.

Historie[editovat]

Práce na operačním systému BeOS byly zahájeny v roce 1991. Výroba BeBoxu byla zastavena[1] a provedena portace pro počítače Apple Macintosh. Důvodem byl prodej nebo licencovaní BeOS náhradou za stárnoucí Mac OS. Gil Amelio, CEO Apple, sice zahájil jednání, ta ale ztroskotala na ceně. Jean-Louis Gassée požadoval za systém 200 milionů dolarů, Apple nabízel 125 milionů dolarů. Představenstvo Apple v roce 1996 rozhodlo koupit operační systém NeXTSTEP od firmy NeXT za 429 milionů dolarů od Steva Jobse.

Výrobce klonů Macintoshe, společnost Power Computing, začala v roce 1997 dodávat CD-ROM s volitelnou instalaci, která umožňovala při startu úvodní obrazovky duální bootování buď do Mac OS nebo BeOS.

V roce 1998 spatřila světlo světa verze R3, která byla portována na procesory z rodiny Intel x86. Podíl BeOS na trhu ale byl malý a vývoj byl ukončen v roce 2000.

Open-source pokračování systému BeOS dostalo název Haiku.

Reference[editovat]

  1. JANEČEK, Vladislav. BeOS: chybělo málo a tohle by byl Mac OS X. superapple.cz [online]. 4. 2. 2011. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat]

http://toastytech.com/guis/b5pe.html