Logo společnosti Apple

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání

Historie loga společnosti Apple je velmi specifická. Když Steve Jobs přemýšlel o názvu své firmy, konzultoval to i se svým kamarádem Stevem Wozniakem, ten odpověděl touto větou.

"Je to počítačová firma, Steve, ne obchod s ovocem." - Steve Wozniak

Steva Jobse nenapadl tento název jen tak. Ještě před založením Applu pracoval na All-One farmě v Oregonu spolu s několika jeho přáteli. Náplň práce byla prostá - sklízení a následné zpracování zeleniny a ovoce všeho druhu. V jedné části farmy se taky nacházel starý sad s jabloněmi. A na ten si právě Jobs vzpomněl, když se Stevem Wozniakem vymýšleli název své společnosti - Apple Computer. Jobs měl rád jablka a miloval je jíst, ale hlavně chtěl lidem vyjádřit jednoduchost v nejsofistikovanější formě a tím, podle něj, bylo jablko.

1976

První logo Applu

První verzi loga společnosti Apple navrhl třetí zakladatel firmy, Ronald Wayne. Je na něm zobrazen Isaac Newton sedící pod jabloní. Motiv je ovinut stuhou, na které je napsáno Apple Computer Co. Pokud se ale podíváte pozorně, na rámu uvidíte větu: "Newton… A mind forever voyaging through strange seas of thought… alone". Toto logo bylo používáno na přední straně manuálu pro Apple I, a taky v tehdejší reklamě.

Barevné logo Applu
Steve Jobs si první logo příliš neoblíbil, a tak hned v květnu 1976 najal designéra Roba Janoffa, aby přišel s něčím novým, jiným a modernějším. Zanedlouho sestavil barevné logo. Jenže jablko se výrazně podobalo třešni nebo rajčeti, a proto ho museli něčím odlišit. Vzniklo tak tzv. "nakousnutí" z pravé strany.

Duhové barvy na logu symbolizovaly schopnost počítače Apple II zobrazovat barvy.

Dlouho se spekulovalo, že při vytváření loga s podobou nakousnutého jablka se designéři inspirovali smrtí Alana Turinga. Ten totiž zemřel na otravu, když kousl do jablka napuštěného kyanidem draselným.

Používané od roku 1998 do 2000

1998

S návratem Steva Jobse do firmy dochazí k velkým změnám, jak v portfóliu produktů, tak i v logu. Dříve pestrobarevné logo je nyní nahrazeno monochromatickým. Do roku 2000 je používána černá barva jablka. Po představení nových barevných iMaců se střídají různé barvy (aqua, zelená, červená, žlutá, atd.).

2007

S příchodem iPhonu se taky mění obsah loga, které si stále zanechává svůj tvar. Z Aqua[1] stylu přechází na Glass styl, který vás pokaždé přivítá v okamžiku, kdy si zapnete své iOS zařízení (s příchodem iOS 7 to už však neplatí). Stříbrná barva symbolizuje hliník, jenž je používán při konstrukci hliníkových těl u většiny produktů Applu. Za celých třicet let je to jen drobná změna a žádný radikální zásah nebyl proveden.


Logo Applu nebylo bezproblémové. Devět let před založením společnosti vznikla multimediální firma Apple Corps Ltd. pod vedením známé hudební skupiny Beatles. Jakmile se Steve Jobs rozhodl pro logo ve tvaru jablka, vznikl spor[2], který zapříčinil sérií soudních procesů. Vše skončilo v roce 2007 vysokým vyrovnáním, které zaplatil Apple.
  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Aqua_(user_interface)
  2. http://www.theguardian.com/world/2010/nov/16/apple-beatles-resolving-dispute -