Touch ID: Porovnání verzí

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od 3 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Touch ID''' je označení pro identifikační snímač otisků prstů. Umožňuje rychlejší a snadnější přístup do [[iPhone 5s|iPhonu 5s]]. Otisk prstu představuje pro uživatele odemykací kód k zámku telefonu, ale i heslo k [[Apple ID]].  
+
'''Touch ID''' je označení pro identifikační snímač otisků prstů. Umožňuje rychlejší a snadnější přístup do [[iPhone 5s|iPhonu 5s]]. Otisk prstu představuje pro uživatele odemykací kód k zámku telefonu, ale je možné jej použít i jako heslo k [[Apple ID]].  
  
 
== Historie ==  
 
== Historie ==  
Řádka 12: Řádka 12:
  
 
Snímač Touch ID čte otisky v rozpětí 360 stupňů, iPhone otisk rozpozná uživatelův otisk v libovolném úhlu a identifikuje jej jako majitele.
 
Snímač Touch ID čte otisky v rozpětí 360 stupňů, iPhone otisk rozpozná uživatelův otisk v libovolném úhlu a identifikuje jej jako majitele.
 
  
 
== Zabezpečení ==  
 
== Zabezpečení ==  
Řádka 76: Řádka 75:
  
 
== Pokus o prolomení Touch ID ==
 
== Pokus o prolomení Touch ID ==
Hacker Starbug, člen německého [[Chaos Computer Club]] (CCC) publikoval na serveru YouTube video, ve kterém ukázal jak oklamal Touch ID. Vyfotil, oskenoval otisk prstu a vytvořil jeho latexovou kopii. Celá akce mu trvala 30 hodin. Nejednalo sed tedy o hackerské prolomení ochrany, ale vytvoření kopie otisku a její následné zneužití.<ref>
+
Hacker Starbug, člen německého [[Chaos Computer Club]] (CCC) publikoval na serveru YouTube video, ve kterém ukázal jak oklamal Touch ID. Vyfotil, oskenoval otisk prstu a vytvořil jeho latexovou kopii. Celá akce mu trvala 30 hodin. Nejednalo se tedy o hackerské prolomení ochrany, ale vytvoření kopie otisku a její následné zneužití.<ref>
 
{{Citace elektronického periodika
 
{{Citace elektronického periodika
 
  | příjmení = Holzman
 
  | příjmení = Holzman
Řádka 83: Řádka 82:
 
  | odkaz na autora =  
 
  | odkaz na autora =  
 
  | spoluautoři =  
 
  | spoluautoři =  
  | titul Němečtí hackeři obelstili Touch ID kopií otisku prstu
+
  | titul = Němečtí hackeři obelstili Touch ID kopií otisku prstu
 
  | periodikum = jablíčkář.cz
 
  | periodikum = jablíčkář.cz
 
  | odkaz na periodikum =
 
  | odkaz na periodikum =
Řádka 106: Řádka 105:
 
[[Kategorie:Hardware Apple]]
 
[[Kategorie:Hardware Apple]]
 
[[Kategorie:Telefony]]
 
[[Kategorie:Telefony]]
 +
[[Kategorie:IPhone]]
 +
[[Kategorie:IPhone OS]]

Aktuální verze z 28. 3. 2014, 09:48

Touch ID je označení pro identifikační snímač otisků prstů. Umožňuje rychlejší a snadnější přístup do iPhonu 5s. Otisk prstu představuje pro uživatele odemykací kód k zámku telefonu, ale je možné jej použít i jako heslo k Apple ID.

Historie[editovat]

Apple Inc. za 356 milionů dolarů kupuje v roce 2012 společnost AuthenTec, která se zaměřuje na čtení otisků prstů a software pro identifikační zařízení.

Phil Schiller, hlavní viceprezident pro světový marketing Apple, oznámil 10. září 2013 na keynote uvedení iPhonu 5s a představil novinky, mezi nimi 64bitový procesor A7 a Touch ID.

Hardware[editovat]

Čtečka Touch ID je umístěna do tlačítka Home buton, které chrání safírové sklo před poškrábáním. Snímací senzor je silný 170 µm a snímá v rozlišení 500 pixelů na palec. Detekční prstenec z nerezové oceli umožňuje snímání bez stisknutí tlačítka.

Touch ID se při používání učí, takže se bude postupně zdokonalovat rozpoznávání uživatelova prstu. Na jednom zařízení je možné nastavit až 5 různých otisků. Společnost Apple uvádí, že s každým dalším otiskem, který si nastavíte, se může o trochu déle prodloužit doba odemknutí, než Touch ID použitý prst rozpozná. Pomocí snímače lze nejen odemykat iPhone 5s, ale také stahovat bezplatné i placené aplikace, hudbu, klipy a knihy z iTunes.

Snímač Touch ID čte otisky v rozpětí 360 stupňů, iPhone otisk rozpozná uživatelův otisk v libovolném úhlu a identifikuje jej jako majitele.

Zabezpečení[editovat]

Pomocí technologie Capacitance Reader zaznamenává otisk prstu z živých tkání na základě rozdílu vodivosti kůže. Naskenovaný otisk prstu není nikde uložen, ale je převeden pomocí matematického algoritmu na tzv. šablonu otisku prstu a následně zakódován šifrovacím algoritmem do hashe. Senzor nemusí správně sejmout vlhké nebo zjizvené prsty, nebo pokud je zamlžené sklo, které kryje senzor.[1]

iPhone 5s také obsahuje novou vyspělou bezpečnostní architekturu Secure Enclave, která je součástí čipu A7 a byla navržena k ochraně dat kódu a otisků prstů. Data otisků prstů jsou zašifrována a chráněna klíčem, který je přístupný pouze pro Secure Enclave. Tato data využívá jen Secure Enclave k ověřování shody vašeho otisku se zaregistrovanými daty. Secure Enclave je oddělena od zbytku čipu A7 i celého iOS. iOS ani ostatní aplikace proto k těmto datům nemají přístup. Data se nikdy neukládají na servery Apple ani se nezálohují na iCloud ani jinam. Využívá je jen Touch ID a nelze je použít ke zjištění shody v jiné databázi otisků prstů.[2]

Servisní společnost mendmyi objevila ještě další úroveň zabezpečení, o které společnost Apple neposkytla žádné informace. Podle prvních oprav iPhone 5s je senzor Touch ID a jeho kabel je pevně spárován s daným telefonem, resp. čipem A7 a nelze jej vyměnit za jiný.[3]

Pokus o prolomení Touch ID[editovat]

Hacker Starbug, člen německého Chaos Computer Club (CCC) publikoval na serveru YouTube video, ve kterém ukázal jak oklamal Touch ID. Vyfotil, oskenoval otisk prstu a vytvořil jeho latexovou kopii. Celá akce mu trvala 30 hodin. Nejednalo se tedy o hackerské prolomení ochrany, ale vytvoření kopie otisku a její následné zneužití.[4]

Nastavení[editovat]

Při používání Touch ID se u nastavení Požadovat kód nastaví hodnota Bezprostředně, díky tomu budete při odemknutí přejetím mít i nadále možnost zadat kód klasickým způsobem.

Touch ID můžete nastavit v průvodci nastavením iOS nebo klepnutím na Nastavení > Obecné > Touch ID a kódový zámek > Touch ID. Při konfiguraci Touch ID musíte nejprve nastavit kód. Zadávání kódu je díky Touch ID omezeno na minimum. Jako doplňující bezpečnostní ověření ale bývá vyžadováno například při registraci nových otisků. Při vytváření Touch ID musíte opakovaně položit prst na snímač, pod různými úhly.

Reference[editovat]

  1. ZLÁMALOVÁ, Jana. Vše, co jste chtěli vědět o snímači otisků prstů iPhone 5s, ale báli jste se zeptat. jablíčkář.cz [online]. 12. 9. 2013. Dostupné online.  
  2. Apple Inc. iPhone 5s: O zabezpečení Touch ID. apple.com/cz [online].  [cit. 6. 11. 2013]. Dostupné online.  
  3. HRUŠKA, Daniel. Bezpečnost nade vše: Nevyměnitelnost senzoru Touch ID snižuje riziko útoku. jablíčkář.cz [online]. 1. 11. 2013. Dostupné online.  
  4. HOLZMAN, Ondřej. Němečtí hackeři obelstili Touch ID kopií otisku prstu. jablíčkář.cz [online]. 22. 9. 2013. Dostupné online.