Nápověda:Jmenný prostor

Z AppleWikipedia
Verze z 7. 1. 2014, 16:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Stránky AppleWikipedie jsou podle svého účelu rozděleny do několika skupin, nazývaných '''jmenné prostory''' ''(namespaces)''. Název každé str…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Stránky AppleWikipedie jsou podle svého účelu rozděleny do několika skupin, nazývaných jmenné prostory (namespaces). Název každé stránky, která není v hlavním jmenném prostoru, začíná názvem jmenného prostoru odděleným dvojtečkou (bez mezery!) od vlastního názvu stránky. Rozdělení do jmenných prostorů má za cíl jednak zpřehlednit encyklopedii, jednak umožnit, aby např. encyklopedický článek mohl mít stejné jméno jako celá kategorie. Rozdělení také slouží pro některé speciální funkce wiki, např. vkládání šablon, řazení do kategorií apod.

Seznam jmenných prostorů[editovat]

AppleWikipedie obsahuje následující jmenné prostory (v závorkách je anglické pojmenování):

 • Hlavní jmenný prostor, který obsahuje vlastní encyklopedické články. Články v tomto jmenném prostoru se jmenují přímo svým názvem bez jakékoli přidané předpony, např. Matematika, Karel Čapek, …
 • AppleWikipedie (Project) – obsahuje články o AppleWikipedii jako takové, některé stránky nápovědy apod. Patří tam např. stránky AppleWikipedie:Pod jabloní, AppleWikipedie:Diskuse o smazání, …
 • Uživatel (User) – obsahuje osobní stránky jednotlivých uživatelů (wikipedistů). Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na uživatelovo jméno v historii změn, v seznamu posledních změn, nebo v podpisu v diskusích.
 • Soubor (File) – obsahuje popisky k souborům (obrázkům a zvukům) nahraným do AppleWikipedie. V současné době se však k ukládání souborů požívají Commons.
 • MediaWiki (MediaWiki) – obsahuje překlady původně anglických textů systémových hlášení. Tyto stránky mohou upravovat pouze správci. Jejich seznam najdete na Speciální:Allmessages, další informace pak na Nápověda:Jmenný prostor MediaWiki.
 • Šablona (Template) – obsahuje šablony, tzn. znovupoužitelné části stránek; jejich (ručně udržovaný) seznam je na stránce AppleWikipedie:Šablony. Text stránky z tohoto jmenného prostoru lze do libovolné jiné stránky vložit uvedením jména stránky se šablonou (bez předpony Šablona:), uzavřeného do dvojitých složených závorek (např. {{EU}}) do textu stránky.
 • Nápověda (Help) – měl by obsahovat stránky s nápovědou o systému AppleWikipedie. V české AppleWikipedii se však tento jmenný prostor zatím využívá pouze částečně, mnoho nápovědních stránek je umístěno ve jmenném prostoru AppleWikipedie, ze kterého jsou do jmenného prostoru Nápověda přesouvány postupně. Do tohoto jmenného prostoru patří např. tato stránka nebo třeba stránky Nápověda:Kategorie, Nápověda:Obrázky apod.
 • Kategorie (Category) – obsahuje stránky kategorií. Seznam všech kategorií je na stránce Speciální:Categories. Pokud se v nějakém článku nachází odkaz na stránku v tomto jmenném prostoru, je tím článek do dané kategorie zařazen. Pokud má stránka na kategorii pouze odkazovat, ne do ní být zařazena, je třeba před název kategorie dát další dvojtečku, např. [[:Kategorie:Základní kategorie]] (což vytvoří Kategorie:Základní kategorie).
 • Modul (Module) – obsahuje moduly rozšíření Scribunto – skripty jazyka Lua, které implementují specializované funkce parseru. Jsou určeny pro použití v šablonách, hlavně pro operace s řetězci, které jsou v základním kódu MediaWiki velmi složité (např. zjišťování délky řetězce).
 • Speciální (Special) – tzv. virtuální jmenný prostor. Netvoří skutečné stránky uložené v databázi, které by šlo editovat, ale různé dynamicky generované výstupy programu MediaWiki, který AppleWikipedii spravuje; stránky v tomto jmenném prostoru obsahují např. nástroje pro správce, umožňují získávat informace o databázi apod. Seznam všech speciálních stránek je na jedné ze stránek tohoto prostoru: Speciální:Specialpages.
 • Média (Media) – další virtuální jmenný prostor. Pomocí něj se odkazuje na soubory nahrané do AppleWikipedie. V tomto jmenném prostoru tedy nejsou stránky, ale soubory. Pro použití nahraných multimediálních souborů viz níže.
 • ' by měl obsahovat tematické stránky základních témat s odkazy. Vizte AppleWikipedie:Wikiportál.

Ke každému jmennému prostoru z předešlého seznamu, s výjimkou virtuálních jmenných prostorů Speciální a Média, existuje přidružený jmenný prostor obsahující diskusní stránky k příslušným stránkám v daném prostoru. Tyto jmenné prostory se jmenují jako odpovídající „hlavní“ jmenný prostor s přívlastkem „diskuse“ – např. Diskuse:Matematika, Diskuse k nápovědě:Jmenný prostor, Diskuse k šabloně:EU atd. Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na odkaz Diskuse u příslušného článku.

Názvy jmenných prostorů jsou na české AppleWikipedii v češtině, ale lze použít i původní anglický název jmenného prostoru (např. Special:Recentchanges vedle Speciální:Poslední změny). Tato vlastnost zajišťuje snadnou orientaci i pro cizojazyčné uživatele a správce systému AppleWikipedie.

Příklady, jak vkládat multimédia do článků[editovat]

 • [[Soubor:Flag of Europe.svg]] vloží obrázek (nefunguje u zvukových souborů) přímo do stránky – Flag of Europe.svg
 • [[Média:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na obrázek nebo zvukový soubor – Média:Flag of Europe.svg
 • [[:Soubor:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na stránku s popisem obrázku – Soubor:Flag of Europe.svg

Technické podrobnosti[editovat]

Jmenné prostory jsou definovány v proměnné $namespaceNames v souboru MessagesCs.php.

Seznam všech definovaných jmenných prostorů s jejich interními čísly:

proměnná číslo český název anglický název
NS_MEDIA  −2 Média Media
NS_SPECIAL  −1 Speciální Special
NS_MAIN    0 Hlavní prostor (bez jména)
NS_TALK    1 Diskuse Talk
NS_USER    2 Uživatel User
NS_USER_TALK    3 Diskuse s uživatelem   User talk
NS_WIKIPEDIA    4 AppleWikipedie Project
NS_WIKIPEDIA_TALK      5 Diskuse k AppleWikipedie Project talk
NS_FILE    6 Soubor File (synonymum: Image)
NS_FILE_TALK    7 Diskuse k souboru File talk (synonymum: Image talk)
NS_MEDIAWIKI    8 MediaWiki MediaWiki
NS_MEDIAWIKI_TALK    9 Diskuse k MediaWiki MediaWiki talk
NS_TEMPLATE  10 Šablona Template
NS_TEMPLATE_TALK  11 Diskuse k šabloně Template talk
NS_HELP  12 Nápověda Help
NS_HELP_TALK  13 Diskuse k nápovědě Help talk
NS_CATEGORY  14 Kategorie Category
NS_CATEGORY_TALK  15 Diskuse ke kategorii Category talk
100
101
102
103

Související články[editovat]