Hardware: Porovnání verzí

Z AppleWikipedia
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{Různé významy|tento=technickém vybavení počítače}} '''Hardware''' (z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářad…“)
 
 
Řádka 1: Řádka 1:
{{Různé významy|tento=technickém vybavení [[počítač]]e}}
+
 
'''Hardware''' (z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“, počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení [[počítač]]e na rozdíl od dat a programů (označovaných jako [[software]]). Hardware jsou součástky počítače bez nichž by nebyl schopen pracovat.
+
Pojem '''Hardware''' je odvozen z anglického významu „železářské zboží“ nebo též „nářadí“. Počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení [[počítač]]e na rozdíl od dat a programů (označovaných jako [[software]]). Hardware jsou součástky počítače bez nichž by nebyl schopen pracovat.
  
 
== Typické části hardwaru ==
 
== Typické části hardwaru ==
 
=== Procesor ===
 
=== Procesor ===
:Procesor (anglicky Central Processing Unit, zkratka CPU) je v informatice základní součást počítače, která vykonává strojový kód spuštěného počítačového programu. Ten je složen z jednotlivých strojových instrukcí, které jsou uloženy v operační paměti počítače. Procesor je v současnosti velmi složitý sekvenční integrovaný obvod umístěný na základní desce počítače.
+
 
'''Grafická karta'''
+
:Grafická karta nebo také videoadaptér je součástí počítače a stará se o zobrazení obrazu na monitoru, grafické výpočty atd. Připojena je většinou přes PCI-Express,AGP nebo PCI slot.Grafická karta může být i integrována na základní desce. Většinou se jedná o nejnutnější čipy, výjimečně se přidává vlastní paměť. Nazývá se potom IGP (integrovaný grafický čip).
+
:
+
 
=== Paměť RAM ===
 
=== Paměť RAM ===
:RAM (anglicky random-access memory, paměť s přímým přístupem) je v informatice typ elektronické paměti, která umožňuje přístup k libovolné části v konstantním čase bez ohledu na její fyzické umístění. Proto je doslovný překlad anglického "random" v podobě "paměť s náhodným přístupem" zavádějící a je vhodnější používat český termín paměť s přímým přístupem (nebo libovolným přístupem). Paměť RAM se používá v počítačích a dalších elektronických přístrojích. V současné době je pod pojmem RAM typicky míněna pouze volatilní paměť, která ztratí svůj obsah po výpadku napájení. Nicméně z výše uvedené definice zahrnuje označení RAM též paměti, do kterých se běžně nezapisuje (ROM, PROM, EPROM, EEPROM).
+
 
 
==== Druhy RAM ====
 
==== Druhy RAM ====
:Druhy nejpoužívanějších RAM pamětí jsou:
 
::SD RAM,DDR,DDR2,DDR3
 
:Velikosti RAM:
 
::64Mb,128Mb,256Mb,512Mb,1024Mb,2048Mb,4096Mb,8192Mb,16384Mb
 
  
 
=== Pevný disk ===
 
=== Pevný disk ===
:Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice slouží k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat pomocí magnetické indukce. První veřejné pevné disky se objevily v roce 1956, nejprve pro sálové počítače. Předchůdcem pevných disků je magnetická páska.
+
 
 
==== Druhy HDD ====
 
==== Druhy HDD ====
::Sériové rozhraní SATA (Výhodou SATA je vyšší rychlost)
+
 
::Paralelní rozhraní PATA
+
 
=== Základní deska ===
 
=== Základní deska ===
:Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) je základním hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru, operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.
+
 
:Nejdůležitější integrované obvody jsou zabudovány v čipové sadě (anglicky chipset). Fyzicky může jít buď jenom o jeden čip, nebo dva. Čipová sada rozhoduje, jaký procesor a operační paměť je možné k základní desce připojit.
+
:
+
 
==== Rozšiřující sloty ====
 
==== Rozšiřující sloty ====
:Rozšiřující sloty umožňují připojit k počítači další zařízení. Postupem času se vyvinul velký počet druhů. Odlišují se zejména přenosovými rychlostmi a schopnostmi napájet připojená zařízení.
 
:
 
   
 
:ISA – dnes již nepoužívané. Dřív se používala pro připojení třeba grafických karet (v té době 2D akcelerátorů), zvukových karet a dalších
 
:EISA – dnes již nepoužívané, rozšíření ISA slotu
 
:VESA – dnes již nepoužívané, určen pro grafické karty
 
:PCI – dříve běžně používaný slot pro všechny rozšiřující karty
 
:AGP – navržen speciálně pro grafické karty
 
:PCI Express – Nástupce PCI a AGP. Funguje jako univerzální slot pro připojení jakéhokoliv standardního typu přídavných karet
 
  
 
=== Základní rozdělení počítačů ===
 
=== Základní rozdělení počítačů ===
* [[osobní počítač]]
 
* počítače pro jiné než osobní použití:
 
** řízení technologických procesů
 
** distribuované výpočty
 
** [[Počítačová síť|síťové služby]] ([[WWW]], [[elektronická pošta]])
 
 
Typický osobní počítač (PC) je složen z počítačové skříně, [[Monitor (obrazovka)|monitoru]] a dalších vstupně-výstupních periferií jako je klávesnice, [[Počítačová myš|myš]], multimediální periferie atd.
 
Umístění počítačů pro jiné než osobní použití záleží na účelu a charakteru použití. Je možné počítač umístit do tzv. ''průmyslové skříně'', které lze umisťovat do speciálních stojanů (''rack''), nebo je možné počítač jako vložené ([[embedded systém|embedded]]) zařízení umístit do skříně zařízení, které počítač řídí (např. automobil, [[DVD]] video přehrávač apod.).
 
Periferie pro přímou komunikaci s uživatelem:
 
[[Soubor:Ball Mouse semi-inside view.jpg|Kuličková myš|thumb|150px]]
 
* vstupní
 
** [[Klávesnice]]
 
** [[Počítačová myš]]
 
** [[Trackball]]
 
** [[Tablet]]
 
** [[Joystick]]
 
** [[Gamepad]]
 
** [[Scanner]]
 
** [[Webová kamera]]
 
* výstupní
 
** [[monitor (obrazovka)|Monitor]]
 
** [[Počítačová tiskárna|Tiskárna]]
 
** [[Reproduktor]]
 
** [[Plotter]]
 
 
== Související články ==
 
{{Sisterlinks
 
| wikt = hardware
 
| b =
 
| n =
 
| s =
 
| q =
 
| v =
 
| species =
 
}}
 
* [[Seznam výrobců počítačového hardware]]
 
* [[Hardware abstraction layer]]
 
 
== Literatura ==
 
* DOSTÁL, J. Hardware moderního počítače. Olomouc: UP, 2011. 77 s. ISBN 978-80-244-2787-4.
 
 
[[Kategorie:Hardware]]
 
[[Kategorie:Počítače]]
 
[[Kategorie:Anglická slova a fráze]]
 
 
{{Link GA|es}}
 

Aktuální verze z 11. 1. 2014, 02:15

Pojem Hardware je odvozen z anglického významu „železářské zboží“ nebo též „nářadí“. Počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače na rozdíl od dat a programů (označovaných jako software). Hardware jsou součástky počítače bez nichž by nebyl schopen pracovat.

Typické části hardwaru[editovat]

Procesor[editovat]

Paměť RAM[editovat]

Druhy RAM[editovat]

Pevný disk[editovat]

Druhy HDD[editovat]

Základní deska[editovat]

Rozšiřující sloty[editovat]

Základní rozdělení počítačů[editovat]